zamowienie progi

Zamówienia publiczne posiadają swoje progi cenowe. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, powinieneś wiedzieć kiedy zamawiający musi użyć trybu przetargowego, a w którym momencie jest z niego zwolniony. Zapoznaj się ze wszystkimi programami unijnymi oraz trybami zamówień publicznych. Oto krótki przewodnik. Zaczynamy!

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/zamowienia-publiczne-progi/

Zamówienia publiczne – jakie istnieją progi? 

Ustawa dotycząca zamówień publicznych nie dotyczy zamówień konkursów, w których wartość nie przekracza 30 tysięcy euro. Jest to równowartość obliczona bez podatku VAT.

Przy zamówieniach powyżej 30 000 euro podmioty zamawiające zobowiązane są do przestrzegania ustawy dotyczącej odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych oraz ustawy dotyczącej finansów publicznych. Oznacza to tyle, że stosowanie wewnętrznych regulaminów jest wymagane. Taki regulamin znajdziemy na stronie Urzędu Zamówień Publicznych.

Zamówienia publiczne – progi unijne 

Bardzo ważną rolę odgrywają tutaj tak zwane progi unijne. Zamówienie powyżej takich progów objęte jest bardziej rygorystyczny mi obowiązkami, które dotyczą procedur oraz publikacji ogłoszeń dotyczących zamówienia.

Unijne progi zobowiązań:

• Roboty budowlane – 5 548 000 euro 

• Dostawy i usługi – 144 000 euro

• Jednostki samorządu terytorialnego przez uczelnie prywatne, państwowe instytucje kultury – 221 000 euro 

• Udzielanie zamówień sektorowych oraz zamówienie w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa – 443 000 euro 

• Usługi społeczne – 750 euro

• Zamówienia sektorowe – 1 000 000 euro 

Zamówienia publiczne – tryby

Istnieją różne formy udzielania zamówień w ramach przetargu. Możemy spotkać się z przetargami: nieograniczonymi, które istnieją w odpowiedzi na publiczne ogłoszenie dotyczące zamówień oferty składających wszystkich zainteresowanych wykonawców. Ograniczonymi, które istnieją w odpowiedzi na ogłoszenie dotyczące zawieszenia, wykonawcy składają wnioski o dopuszczenie do udziału w przetargu. Oferty składać mogą wykonawcy zaproszeni do ich złożenia. Ustawa dopuszcza także negocjowanie z ogłoszeniem, następuje ono po publicznym ogłoszeniu o zamówieniu, zamawiający wypuszcza wówczas wykonawców dopuszczonych do udziału w postępowaniu do składania ofert wstępnych, które nie zawierają cen.

Zobacz też: http://www.ecomp.pl/zamowienia-publiczne/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here