Autyzm u dzieci

W ostatnich dziesięcioleciach sporo mówi się o autyzmie. Z roku na rok na całym świecie diagnozuje się coraz więcej nowych przypadków. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym obszernie omawiamy temat autyzmu.

Pojawienie się dziecka jest dla rodziców niezwykłym doświadczeniem. Niemal całe ich życie jest skoncentrowane na otoczeniu maluszka troskliwą opieką. Zdiagnozowanie autyzmu u dziecka jest dla rodziców prawdziwą katastrofą. Przecież każdy pragnie, aby jego pociecha cieszyła się długim i szczęśliwym życiem. Bolesny jest również sam brak kontaktu emocjonalnego z dzieckiem tak charakterystyczny dla dzieci autystycznych. Niestety w Polsce autyzm jest zjawiskiem dość powszechnym.

Autyzm – jak często występuje?

Autyzm w Polsce diagnozuje się średnio u 1% populacji, co oznacza, że co setne dziecko przejawia cechy ze spektrum autyzmu. Trzeba przyznać, że jest to dość spora liczba, zważywszy na fakt, że w Polsce rocznie rodzi się ok. 400 tys. dzieci. Każdego roku w naszym kraju przybywa kilka tysięcy dzieci autystycznych. Zarówno one jak i ich rodzice i opiekunowie potrzebują specjalistycznego profesjonalnego wsparcia. Co ciekawe gwałtowny wzrost zjawiska autyzmu obserwowany jest w ostatnich dziesięcioleciach szczególnie w krajach rozwiniętych. I raczej nie wynika to jedynie z faktu, że w tego typu regionach prowadzi się więcej tego typu badań. Według najnowszych statystyk zdaje się wydawać, że z roku na rok coraz więcej dzieci ma autyzm.

Objawy autyzmu

Dzięki ogólnodostępnym wynikom badań wiadomo jak powinno rozwijać się zdrowe dziecko w kolejnych miesiącach i latach życia. Dlatego niezwykle istotne jest, aby rodzice dysponowali na ten temat odpowiednią wiedzą. Dzięki temu będą mogli ewentualnie zauważyć ewentualne niepokojące symptomy. Na szczególną uwagę powinno zasługiwać wszystko, co jest związane z komunikacją. Już w pierwszych miesiącach życia dziecko dość szybko powinno nauczyć się uśmiechać, reagować na swoje imię oraz wskazywać palcem. Dzieci z autyzmem unikają kontaktu wzrokowego, nie naśladują, nie potrafią okazać swoich emocji, itp.

Wczesne rozpoznanie autyzmu – dlaczego tak ważne?

Niestety w pierwszych latach życia autyzm jest trudny do zdiagnozowania. Liczne środowiska naukowe poświęcają mnóstwo uwagi opracowywaniem coraz to kolejnych metod diagnostycznych. Dlaczego jak najwcześniejsza prawidłowa diagnoza jest tak bardzo istotna? Otóż wczesne wykrycie spektrum autyzmu pozwala na szybkie podjęcie odpowiednich działań, które mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój dziecka, a co z tym związane całe jego dorosłe życie. Jak już powszechnie wiadomo, mózg człowieka charakteryzuje się najlepszą neuroplastycznością w okresie pierwszych trzech lat życia. Możliwość wykorzystania chociaż części tego okresu na terapię niejednokrotnie okazuje się być przysłowiowym kluczem do sukcesu.

Terapia dla dzieci z autyzmem

Podejście do autyzm na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat znacząco ewoluowało. Początkowo uznawano, że nie ma sposobów na leczenie autyzmu. Dostępne terapie umożliwiały jedynie nabycie umiejętności komunikacji z otoczeniem i nauczeniu dziecka autystycznego w miarę możliwości samodzielnego życia z towarzyszącymi cechami. Liczne prace badawcze oraz ogromne starania specjalistów z zakresu rozwoju zaowocowały jednak rozmaitymi ciekawymi spostrzeżeniami. Umożliwiły one opracowanie terapii, które pozwalają chociaż w pewnej mierze na zniwelowanie cech charakterystycznych dla dzieci autystycznych. Na przykład w ostatnich latach zauważono związek autyzmu z mikroflorą jelit. Okazało się, że pewne określone modyfikacje w środowisku bakteryjnym jelit przyczyniają się do osłabienia niektórych cech autyzmu.

W Polsce coraz więcej rodziców dzieci autystycznych interesuje się metodą opracowaną przez zespół prof. Jagody Cieszyńskiej z Krakowa. Metoda ta polega na celowej, systematycznej stymulacji mózgu dziecka, dzięki czemu tworzą się nowe połączenia nerwowe charakterystyczne dla zdrowych dzieci. W ściśle określonej kolejności niejako wymusza się rozwój dziecka, tak by jak najlepiej odpowiadał on zdrowemu rozwojowi. Najistotniejsze jest w tym wszystkim to, że według wielu rodziców program ten działa. W naszym kraju jest już wiele dzieci, które dzięki profesjonalnej pracy terapeutów oraz ogromnym wysiłkom rodziców były w stanie ‘nadrobić’ zaległy czas i nawet pod niejednym względem prześcignąć rówieśników w rozwoju.

Zajrzyj również na bloga https://skarbsolidarnosci.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here