Stereotyp, który wciąż utrzymuje się wokół tematu oddania pod opiekę starszej osoby z rodziny. Krąży niepochlebna ocena, zarówno ze strony otoczenia, które zawsze ma najwięcej do powiedzenia w temacie. Jesteśmy więc przede wszystkim w ogromnej rozterce, gdyż z jednej strony kochamy starszą osobę, i chcielibyśmy mieć ją przy sobie.
Poza wewnętrznymi, już i tak trudnymi przemyśleniami dochodzi krytyka otoczenia, jako, że w pewnym sensie „pozbywamy się” problemu. Dochodzą również całkiem nie małe koszty utrzymania osoby w takim ośrodku. Pamiętajmy jednak, że od tego są właśnie takie miejsca, aby w razie potrzeby całodobowej opieki nad bliskim -czasem to najlepsze, a wręcz rozwiązanie.
Decyzja umieszczenia osoby w Centrum Seniora to wciąż bardzo trudna decyzja najbliższej rodziny.
Nie ma nic bardziej mylnego, niż stereotyp czy niepochlebna opinia domów seniora. To właściwe miejsce, pełne wykwalifikowanego personelu, łóżkami przystosowanymi do codziennej rehabilitacji, całodobowa opieka oraz sprzęt medyczny. Ponad to w każdym jest lekarz, który decyduje o dalszym leczeniu pacjenta.
Źródło zdjęcia: http://phm.pl/phmim/
Większość placówek posiada także karetki, które dowożą potrzebujących na zabiegi, które muszą odbywać się w szpitalu. Niestety jednak nie wszystkie ośrodki oferują wysoki standard. Należy pamiętać, iż bezpieczeństwo osoby, którą chcemy przekazać do takiego miejsca jest bezspornie najważniejsze. Dlatego zanim zdecydujemy się na dany ośrodek warto go dobrze zweryfikować:
- Czy ośrodek jest higieniczny, zadbany – warto w tym celu pojechać na miejsce, i po prostu się rozejrzeć.
- Czy miejsce, do którego chcemy oddać bliską osobę spełnia warunki pod względem zaopatrzenia w sprzęt medyczny, oraz wykwalifikowany personel, który właściwie zajmie się podopiecznym.
- Zasięgnąć możliwie, jak najwięcej opinii o danych miejscu (jeśli mamy taką możliwość – porozmawiać z osobą, która przebywa w tym ośrodku, bądź z jej rodziną.)
- Zebrać możliwie najwięcej informacji o tym miejscu.
- Porównać z innymi ośrodkami.
Poza walorami komfortu przebywającego w ośrodku człowieka, a także – bardzo ważnej – opieki medycznej, niemal wszystkie ośrodki dbają również o aspekty rekreacyjne. Wszelakiego rodzaju warsztaty, jeśli pozwala zdrowie to również spacery po ogrodach, wizyty w muzeach itd.
Koszt pobytu w domu seniora
Można zauważyć, iż koszty pobytu osoby w ośrodku o komfortowych warunkach, sprzętem medycznym, rehabilitacyjnym to kosz miesięczny od 4-5 tys. Jednak są uwarunkowania również zależne od stanu zdrowia pacjenta. Koszt ten więc może ulec zmniejszeniu, ale raczej nie znacznie zwiększeniu. Zasięgając w tym temacie informacji, dopytywałam o osobę jedynie leżącą (koszt materaca przeciwodleżynowym) potrzebująca mieć podłączony tlen 24 godziny na dobę, codzienna konsultacja kardiologiczna oraz co tygodniowy dowóz takiej osoby na punkcję wody z opłucnej, która się tam gromadzi na tyle, iż pacjent dusi się.
Do tego również dochodziło pełne wyżywienie, oczywiście z pomocą pielęgniarki, zmiany pampersów, codzienne dbanie o higienę, podawanie leków, oraz kroplówek. Zbliżony koszt utrzymania takiej osoby to kwota 5 000,00 zł w jednym z wrocławskich ośrodków.
Potrzeba kontroli w domu seniora
Bardzo ważnym jest, aby poza odwiedzinami osoby, którą przekazujemy do ośrodka dokonywać wizyt o rożnych porach dnia. Sprawdzać, czy podopieczny jest zadbany, czy nie ma na ciele żadnych śladów mogących świadczyć o stosowaniu przemocy itd. Możliwie, jak najczęściej omawiać wyniki badań z lekarzem prowadzącym. I jeśli naszą bliską osobą jest możliwy kontakt – po prostu pytać, czy wszystko jest, jak należy.
Pamiętajmy, że właściwa opieka i bezpieczeństwo naszej bliskiej osoby jest priorytetem każdego ośrodka dedykowanego seniorom.
Źródło: http://phm.pl/