Oczyszczanie wody to bardzo ważna kwestia dla wielu przedsiębiorców. W celu uzyskania jak najwyższej efektywności można zastosować filtrację dyskową. Stanowi ona uzupełnienie wielu procesów oczyszczania przede wszystkim dla ścieków komunalnych, przemysłowych i wody deszczowej. Filtry dyskowe idealnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie czystość wody ma duże znaczenie i wymagane jest sprawne usuwanie zawieszonych ciał stałych.
Aby mieć pewność, że oczyszczona woda ma odpowiednie parametry techniczne, warto zdecydować się na filtry dyskowe. To urządzenie, które może być stosowane na kilku etapach oczyszczania, na przykład zastępując osadniki i piaskowniki. Chcesz dowiedzieć się, czym jest filtr dyskowy i jak działa? Przeczytaj poniższy artykuł.
Co to jest filtr dyskowy i jak działa?
Filtr dyskowy (https://www.veoliawatertechnologies.pl/filtr-dyskowy) to system, który pozwala na filtrację wody przy pomocy zatrzymywania zawiesiny na tkaninie filtracyjnej zamontowanej na dyskach, zapewniającej dużą powierzchnię filtracyjną na małej powierzchni. Urządzenia te nadają się do oczyszczania wód podziemnych oraz powierzchniowych. Można powiedzieć, że są jedną z najbardziej skutecznych metod filtracyjnych – dzięki nim zawiesiny i zanieczyszczenia mechaniczne są usuwane na poziomie 90%, bez potrzeby stosowania środków chemicznych.
Dyskowe filtry wyróżniają się prostą budową, wydajnością oraz brakiem podatności na uszkodzenia. Systemy filtracyjne tego typu chronią instalacje wodne przed zanieczyszczeniami.
Rodzaje filtrów dyskowych i zastosowanie
Filtry dyskowe występują w kilku odmianach. Aby sprawnie usuwać zanieczyszczenia mechaniczne z wody, należy dopasować odpowiedni typ filtra do zastosowania. Filtry dyskowe usuwają drobne zanieczyszczenia, wyłapują piasek i żwir, tworzywa sztuczne i inne zanieczyszczenia występujące w drobnych fragmentach.
Filtry mogą różnić się konstrukcją, rodzajem materiałów z jakich są zbudowane, sposobem obsługi, rodzajem paneli czy tkaniny filtracyjnej. Filtry dyskowe automatyczne – takie odmiany filtrów sprawdzają się w nowoczesnych systemach oczyszczania, dzięki ciągłości ich pracy. Warto dodać, że w tym przypadku nie ma konieczności rozbierania systemu celem wyczyszczenia filtrów.
Przeczytaj również: https://www.kontakt-handlowy.pl/w-jakim-celu-stosuje-sie-demineralizacje-wody/
Ogólnie rzecz biorąc, filtry dyskowe to niezbędne wyposażenie systemów oczyszczania ścieków, odpowiadających za filtrację ścieków lub wody w zakładach przemysłowych, jak również służących do odzysku wody do nawadniania. To urządzenia łatwe w czyszczeniu, a także długoterminowe w użytkowaniu, co przekłada się na oszczędność kosztów. Filtry dyskowe to innowacyjna i skuteczna technologia filtracji zanieczyszczeń z wody, która pozwala na uzyskanie czystej wody bez zanieczyszczeń mechanicznych.