Kable światłowodowe na stałe zmieniły nasze podejście do tematu przesyłania informacji na dużą odległość. W przeciwieństwie do kabli konwencjonalnych, w których kluczowym elementem była żyłka miedziana, w kabla światłowodowych wykorzystuje się specjalne rodzaje włókien szklanych. Poniżej opowiemy nieco więcej na temat przewodów światłowodowych, dowiesz się jakie ich rodzaje znajdziesz w sklepach, jakie jest ich zastosowanie oraz w czym tkwi różnica pomiędzy poszczególnymi modelami.
Światłowody jednomodowe – w wykorzystaniu profesjonalnym
Światłowody wykorzystują odmienne medium transmisyjne niż w przypadku zwykłych przewodów. Nie są to elektrony, lecz światło, które rozchodzi się z większą prędkością, przekładając się na bardziej sprawne działanie danego przewodu. Dostępne światłowody można podzielić na kilka kategorii – najważniejszym podziałem są przewody jednomodowe i wielomodowe. Różnią się przede wszystkim parametrami fizycznymi i budową – np. grubością rdzenia szklanego.
Światłowód jednomodowy posiada rdzeń o średnicy wynoszącej około 9 µm, odznaczające się refrakcją (współczynnikiem załamania światła) skokową. Otulina w takim światłowodzie jest podporządkowana międzynarodowym normom i wynosi najczęściej 125 µm. Warto podkreślić, że światłowody jednomodowe mogą powodować powstawanie niewielkich zakłóceń, z uwagi na fakt, że ulegają dość niskiej dyspersji międzymodowej.
Światłowody jednomodowe są wykorzystywane przede wszystkim w czasie przesyłu danych na dużą odległość. Niewielkich rozmiarów przewód może poradzić sobie z transportem sygnału nawet na odległość 120 km. Ponadto, włókna jednomodowe mogą przesyłać sygnał w tak zwanej technologii xWDM, liczonym na poziomie Tb na sekundę. Światłowody takie znajdziesz w ofercie sklepu internetowego https://unotel.pl/.
Światłowody wielomodowe – kiedy i dla kogo?
Światłowody wielomodowe różnią się od ich jednomodowych odpowiedników przede wszystkim większą średnicą rdzenia szklanego. Może ona wynosić nawet 50 µm, a w niektórych starszych konstrukcjach – nawet ponad 60 µm. Otulina otaczająca rdzeń jest gruba na 125 µm. Działanie światłowodów wielomodowych polega na rozpraszaniu sygnału pomiędzy kilkoma modami o różnej prędkości mierzonej względem falowodu.
W tego typu światłowodach można transmitować sygnał na krótszą odległość – wynoszącą do 2 km. Oczywiście, zastosowanie odpowiedniej jakości sprzętu optycznego pozwala zwiększyć ten dystans. Niekiedy też w tym celu korzysta się z repeaterów sygnału, również pomocnych w optymalizacji ich pracy.
Najważniejsze materiały w produkcji światłowodów
Sam rdzeń światłowodowy jest wykonany z materiałów krystalicznych – na przykład kwarcu, polimerów lub szkła. W ich obrębie rozchodzącą się sygnały, transportowane przez światłowód.
Otulina w światłowodach ma zadanie tworzyć bezpieczną barierę oddzielającą falę świetlną od warunków zewnętrznych. Ponadto, gwarantuje odpowiedni prób załamania światła. Ponadto, ważne jest pokrycie światłowodu, czyli zewnętrzna warstwa izolująca. Amortyzuje obciążenia fizyczne, chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, pęknięciami, zadrapaniami i innymi uszkodzeniami, które mogłyby zaburzyć sprawność światłowodu.