Własna firma to dla wielu osób wielkie marzenie
Wydaje się, że mamy wtedy większą swobodę oraz, że zarabiamy wielkie pieniądze. Rzeczywistość oczywiście nie zawsze jest tak kolorowa. Bardzo często praca na własną rękę wiąże się z wielkim poświęceniem i wyrzeczeniami. Nie da się ukryć, że to również ogromna odpowiedzialność. Praca na etacie jest jednak dużo bardziej stabilniejsza i zapewnia naszej rodzinie stały dopływ pieniędzy. Oczywiście możemy zostać zwolnieni, jednak nie jest to działanie natychmiastowe. Po za tym znalezienie pracy na etacie nie jest zadaniem specjalnie trudnym dla osoby, której na tym zależy. Jeśli nie zniechęciłeś się wstępem to być może masz predyspozycje do pracy na własną rękę.
Obecnie coraz mocniej rozwija się branża sprzedaży internetowej oraz wszystko co jest z nią związane. Być może jest to dobry wybór, jeśli chodzi o prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Panuje przekonanie, że rynek ma tendencję do zakupów online i, że trend ten będzie tylko coraz bardziej korzystny dla zakupów w sieci. Jednak dane statystyczne nadal pokazują, że tradycyjny sposób sprzedaży zdecydowanie dominuje nad sprzedażą online. Nie mniej jednak młode pokolenie wychowało się już w dobie wszechobecnych komputerów, więc być może prognozy są słuszne. Jeśli już zdecydujemy się handlować w sieci warto wiedzieć ile to kosztuje założenie sklepu internetowego. Zacznijmy od towaru, ponieważ to na nim będzie się opierał nas zarobek.
Najlepszą opcją jest zdecydowanie produkcja, ponieważ możemy liczyć na najmniejsze koszty pozyskania towaru. W kontekście późniejszej odsprzedaży ma to duże znaczenie, a zwłaszcza na rynku charakteryzującym się dużą konkurencyjnością. Nie mniej jednak produkcja to w pewnym sensie drugi biznes i opanowanie dwóch rodzajów działalności może okazać się zbyt trudne. Dlatego warto również rozważyć nabycie produktów.
Tutaj mamy mnóstwo możliwości, a tak na prawdę wszystko zależy od naszych umiejętności. Możemy po prostu kupić produkt od producenta czy dystrybutora. Oczywiście warto w tym przypadku szukać towarów, których jest stosunkowo mało na rynku, i które charakteryzują się pewną indywidualnością. Raczej mało prawdopodobne jest bowiem, że nagle zaczniemy sprzedawać z zyskiem piłki opatrzone logiem Ligi Mistrzów.
Ciekawym rozwiązaniem wydaje się tez import
Tutaj oczywiście mamy dużo większe ryzyko i musimy posiadać większy wkład własny. Jednak jesteśmy w stanie zaopatrzyć się w zupełnie inny towar lub zdobyć taniej produkty, które do tej pory produkowane były lokalnie. W kwestii zatowarowania wszystko zależy od naszej obrotności oraz czasami od posiadanych znajomości. Nie da się ukryć, że często o wszystkim decyduje jednak przypadek. Kiedy posiadamy już nasz towar powinniśmy mieć odpowiednie miejsce do przechowywania produktów. Tutaj pojawia się kwestia logistyki, która bardzo często jest pomijana przez przedsiębiorców. Warto jednak się tym zająć, ponieważ nie będziemy mieli problemów w przyszłości.
Nasz magazyn powinien być odpowiednio wielki w stosunku do posiadanych produktów oraz musimy pamiętać o części biurowej i miejscu do pakowania paczek. Dobrze byłoby, gdyby to miejsce było łatwo dostępne. Koszty w tym przypadku są zależne głównie od powierzchni i lokalizacji naszego magazynu. Z logistyką wiąże się również kwestia dostarczania produktów do klientów. W teorii to właśnie klienci płacą za wysyłkę, jednak warto szukać możliwie najtańszej, ponieważ jest to częsty argument przy wyborze produktu. Warto również rozważyć przerzucenie kosztów pakowania do kosztów wysyłki. Teoretycznie po tych wszystkich zabiegach powinniśmy być gotowi do prowadzenia sklepu internetowego.
Należy jednak pamiętać o jednej z istotniejszych rzeczy, czyli samym sklepie internetowym. Jeśli jesteśmy informatykami to mamy w tym przypadku dużą przewagę. Napisanie sklepu od podstaw sprawia, że możemy dostosować go do swoich preferencji i rodzaju prowadzonego biznesu. Jednak w przypadku kiedy nie mamy pojęcia o programowaniu, zlecenie takiego zadania firmie zewnętrznej może okazać się bardzo kosztowne. Dlatego też początkujące sklepy internetowe bazują głównie na gotowych platformach sprzedażowych.
Ich wybór jest ogromny i przed zakupem warto przetestować kilka z nich. Koszty takiej gotowej platformy są z reguły podobne, więc przy wyborze warto kierować się raczej funkcjonalnościami. Do kosztów musimy doliczyć sobie jeszcze koszty serwera i domeny. Dopiero wtedy nasz sklep online może zacząć funkcjonować. Ciężko, więc oszacować dokładne koszty, bowiem wszystko zależy od skali przedsięwzięcia.