Co możesz zyskać wykorzystując w swojej firmie monitoring pojazdów GPS?

Monitoring pojazdów GPS zyskuje w ostatnim czasie ogromną popularność. Jeszcze do niedawna korzystały z niego duże przedsiębiorstwa transportowe, posiadające kilkadziesiąt czy nawet kilkaset pojazdów. Dzisiaj rozwiązanie to można znaleźć nawet w firmach, w których tych pojazdów będzie kilka, i to niekoniecznie cały czas znajdujących się w trasie. Co ważne, coraz powszechniejsze jest przekonanie, że taki monitoring jest przeznaczony nie tylko dla dużych flot, ale także tym mniejszym może przynieść sporo korzyści.

Na czym polega monitoring GPS

Aby dowiedzieć się, gdzie dokładnie znajdują się wszystkie firmowe pojazdy, potrzebne są trzy elementy. Pierwszym z nich jest odbiornik GPS, który dzięki wykorzystaniu sieci satelitów może określić swoje położenie z dokładnością do kilku metrów. Sama ta informacja niewiele by się przydała, dlatego też przy pomocy nadajnika GSM jest ona przekazywana do centrali. Trzecim elementem systemu jest aplikacja, która przede wszystkim odbiera wysyłane przez nadajniki współrzędne i prezentuje położenie poszczególnych pojazdów na mapie. Ale możliwości takich aplikacji są znacznie większe, o czym można się przekonać na przykładzie systemu zarządzania flotą WEBFLEET firmy TOMTOM. Oprócz samego monitorowania system ten pozwala automatycznie odczytywać dane z tachografów, optymalizować trasy przejazdów czy uczyć kierowców oszczędnego, ekonomicznego prowadzenia.

Oszczędności

Niezaprzeczalnie największą korzyścią z wdrożenia monitoringu GPS są oszczędności, i to na kilku różnych płaszczyznach. Przede wszystkim taki system pozwala w czasie rzeczywistym wyznaczać i optymalizować trasy przejazdów, dzięki czemu unika się niepotrzebnego stania w korkach czy błądzenia po okolicy. To z kolei przekłada się na mniejsze zużycie paliwa, co przy dużej ilości pojazdów pozwala znacząco ograniczyć koszty tankowania. Kolejną kwestią jest maksymalne wykorzystanie możliwości kierowców i samochodów. System WEBFLEET pozwala bowiem odczytywać w czasie rzeczywistym informacje z tachografów. Dzięki temu operatorzy dokładnie wiedzą, jak wygląda dostępność poszczególnych osób, co pozwala zaplanować im przejazdy z jak najmniejszą ilością pustych przebiegów. Dzięki dużej ilości dostępnych raportów historycznych można też kompleksowo analizować funkcjonowanie całej floty i podejmować na ich podstawie decyzje dające kolejne oszczędności.

Bezpieczeństwo

Dzięki monitoringowi w czasie rzeczywistym operatorzy cały czas wiedzą, gdzie znajdują się firmowe pojazdy. Jeśli więc zdarzy się coś nieprzewidzianego, na przykład jakiś wypadek czy próba kradzieży, to mogą oni od razu zareagować na takie zdarzenie. W kwestii ochrony przed kradzieżami bardzo przydatne są też alerty. Można bowiem określić strefy, w których mają się znajdować samochody, i jeśli któryś z nich wyjedzie z tego obszaru, to pojawi się ostrzeżenie. Świadomość obecności monitoringu wpływa także pozytywnie na bezpieczeństwo samej jazdy, a tym samym bezpieczeństwo prowadzących i innych uczestników ruchu. Kierowcy takich pojazdów jeżdżą znacznie spokojniej i mniej łamią przepisy drogowe.

Wygoda

System monitoringu pojazdów GPS to także duże korzyści związane z ograniczeniem niepotrzebnej pracy kierowców i pracowników biurowych. Już samo automatyczne pobieranie danych z tachografów sprawia, że nikt nie musi się zajmować tym ręcznie, zmuszając przy okazji samochody do przyjeżdżania do bazy. W systemie WEBFLEET można też sprawnie i wygodnie zarządzać planowaniem przeglądów i badań serwisowych, więc tu także odpada pilnowanie tego przez wyznaczoną osobę. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o raportach, pozwalają one sprawnie uzyskać kompleksowe dane o wszystkim, co się działo z pojazdami floty.

Źródło: TomTom Telematics

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here