PrestaShop jest dostępny na licencji Open Software License i został oficjalnie uruchomiony w sierpniu 2007 roku. Oprogramowanie napisane w PHP oparte jest na Smarty i jest obecnie używane przez około 150 000 sklepów na całym świecie. PrestaShop jest laureatem nagród Best Business Application Awards 2010 i 2011.
Grupa PrestaShop została założona w Paryżu, ale drugie biuro zostało otwarte w Miami w 2011 roku. PrestaShop jest tłumaczony na 56 języków. Zespół składa się z ponad 70 programistów, a wsparcie techniczne udzielane jest na oficjalnym forum składającym się z ponad 550 000 aktywnych członków.
PrestaShop to wielokrotnie nagradzany system sklepu internetowego, który oferuje wiele funkcji i modułów. Dzięki PrestaShop otrzymujesz intuicyjny system, który jest łatwy w użyciu — nawet dla początkujących.
PrestaShop oferuje Ci kilka wyjątkowych funkcji — na przykład obszerne raporty z cennymi danymi o Twojej platformie. Oprócz podstawowych funkcji dostępnych jest ponad 3500 rozszerzeń. PrestaShop – wady i zalety, ten system podobnie jak wiele innych ma po trochu z każdego.
Zalety PrestaShop:
Łatwy w obsłudze.
PrestaShop ma bardzo intuicyjny i prosty panel zarządzania, który jest łatwy w obsłudze. Możesz dodać nowe produkty, kategorie i strony w kilka sekund.
Łatwa konfiguracja.
Jest stosunkowo łatwo skonfigurować i dostosować swoją platformę PrestaShop, a także samą instalację systemu.
Kompleksowe statystyki.
Uzyskaj niezwykłe i szczegółowe statystyki dotyczące zachowań klientów. PrestaShop ma bardzo wszechstronny program analityczny, który zapewnia dobry i dokładny przegląd twojego sklepu internetowego.
Wady PrestaShop:
Wyszukiwarka.
Sekcja wyszukiwarki w PrestaShop jest bardzo przeciętna i niestety nie może być porównywalna na przykład z Magento. Z ekspertem w dziedzinie SEO, będzie oczywiście możliwe osiągnięcie dobrych wyników SEO.
Brak darmowych modułów.
Moduły PrestaShop często kosztują pieniądze — licencje i opłaty za oprogramowanie. A ponieważ istnieje stosunkowo niewiele modułów, a tym samym mniej opcji, będziesz właściwie zmuszony zapłacić za moduły, żeby znaleźć rozwiązanie dla twojego PrestaShop.
Nie idealny do internacjonalizacji.
PrestaShop jest doskonałą platformą, jeśli prowadzisz działalność na terenie całego kraju. Jak tylko sklep internetowy zostanie poddany internacjonalizacji, będzie to trudne, ponieważ wymaga więcej pracy, aby skalować PrestaShop, w przeciwieństwie do Magento, który został stworzony w tym celu.
Twórcy PrestaShop
Otworzono oficjalny rynek modułów i tematów o nazwie PrestaShop Addons, w których można kupić dodatek do swojego sklepu internetowego za niewielką kwotę, aby uzyskać nowe funkcje lub zmienić projekt w swoim sklepie. Prawie zawsze taniej jest kupować gotowe moduły niż wynająć programistę, który otaguje wybraną funkcję. To zależy całkowicie od tego, jak zaawansowane funkcje chcesz. Istnieje duża liczba deweloperów-wolontariuszy, którzy sprzedają swoje moduły, motywy i dodatki za pomocą PrestaShop Addons.
Hosting dla PrestaShop
Właściciele PrestaShop prowadzą również firmę hostingową, która jest dostosowana do prowadzenia e-sklepów, witryna PrestaBox, która może być dobrym rozwiązaniem, jeśli nie chcesz myśleć o zarządzaniu własnym serwerem.
Szukasz rozwiązania, które pomoże ci przy sprzedaży przedmiotów online? W takim razie darmowe rozwiązanie e-commerce z PrestaShop może być tym, czego szukasz. PrestaShop jest całkowicie darmowy, a dzięki integracji z PayPal możesz zacząć sprzedawać swoje produkty w Internecie!
Istnieje wiele różnych rozwiązań w zakresie sprzedaży towarów w Internecie. Wiele z nich prowadzi się jako sklepy rentowe, gdzie jako sprzedawca kupujesz gotową osłonę. Zaletą jest to, że wiele funkcji już istnieje i otrzymujesz gotową koncepcję, z której wielu już korzysta, wadą jest oczywiście to, że usługa kosztuje pieniądze. Jeśli jesteś gotowy, aby się uczyć i pracować samodzielnie, możesz, zamiast tego zbudować własny sklep internetowy za darmo. Jednym z najbardziej powszechnych systemów jest PrestaShop. W wersji podstawowej PrestaShop jest w pełni wystarczający do rozpoczęcia pracy ze swoim sklepem internetowym, a następnie, jeśli będziesz chciał go przebudować i dodać więcej funkcji, takich jak płatność, wysyłka lub zmienić projekt, zastąpisz dołączony motyw. W tym PrestaShop to żaden problem.
Standardowa instalacja dostarczana z PrestaShop zawiera motyw i wtyczkę do obsługi płatności przez PayPal. Dla wielu to wystarcza, żeby rozpocząć, gdyż PayPal zarządza płatnościami z kart kredytowych takich jak Visa i MasterCard. Później możesz na przykład dodać więcej modułów płatności jak np. obsługa płatności z tytułu faktur.