Rekuperacja

W kontekście budownictwa jednorodzinnego sporo się mówi o rekuperacji. Czym charakteryzują się te nowoczesne systemy i dlaczego są tak bardzo popularne?

Każdemu właścicielowi domu zależy na tym, aby był on jak najbardziej oszczędny. Obniżanie kosztów związanych z użytkowaniem mieszkania osiąga się poprzez obniżanie jego zapotrzebowania energooszczędnego. W praktyce oznacza to, że do utrzymania komfortowej temperatury w budynku potrzebna jest stosunkowo niewielka ilość energii cieplnej. Dzięki czemu jest to możliwe? Jak się okazuje spore znaczenie odgrywa tutaj odpowiednio zaprojektowany oraz zainstalowany system rekuperacji.

Zasada działania rekuperacji

Każdy budynek musi być wyposażony w system wentylacji zapewniający odpowiednią cyrkulację powietrza we wszystkich jego pomieszczeniach. Brak sprawnie funkcjonującej instalacji tego typu szybko przekłada się na obniżenie komfortu życia domowników. Sprawia, że powietrze w mieszkaniu jest niezdrowe, a sam stan budynku ulega pogorszeniu. Rekuperacja jest niczym innym jak wentylacją mechaniczną wyposażoną w rekuperator – urządzenie pozwalające na odzysk ciepła. Odzysk energii cieplnej zmagazynowanej w ogrzanym zużytym powietrzu następuje w wymiennikach ciepła. Sprawiają one, że ciepło jest przekazywane do strumienia napływającego świeżego, ale chłodnego powietrza – do wnętrza mieszkania dociera ono już wstępnie podgrzane, dzięki czemu instalacja grzewcza może pracować na niższych obrotach. Jak dowiadujemy się z serwisu taniereku.pl, praktyka pokazuje, że większość energii poświęconej na podgrzanie powietrza wewnątrz budynku nieustannie jest tam utrzymywana, podczas, gdy cyrkulacja powietrza przebiega bez zakłóceń.

Rekuperacja – dodatkowe zalety

Chociaż głównym celem rekuperacji jest odzysk energii cieplnej, to jednak może ona realizować różne inne bardzo przydatne funkcje. Do najistotniejszych dodatkowych zalet systemów rekuperacji należy oczyszczanie powietrza. Zastosowane filtry węglowe, mechaniczne oraz hepa wychwytują najróżniejsze drobiny, alergeny oraz drobnoustroje, które potencjalnie zagrażają naszemu zdrowiu. W mieszkaniu możemy cieszyć się krystalicznie czystym powietrzem nawet, gdy na zewnątrz panuje okropny smog lub pyli wiele kwitnących roślin. Rekuperację z funkcją oczyszczania powietrza zazwyczaj bardzo doceniają alergicy oraz osoby cierpiące na astmę. Rekuperatory mogą być również wyposażone w jonizatory, które również pozytywnie wpływają na jakość powietrza we wszystkich pomieszczeniach. Dodatkowym atutem jako takiej mechanicznej wentylacji jest równomierne rozprowadzanie świeżego powietrza we wszystkich pomieszczeniach. Na przykład zadbanie o nieustanne jego dostawy do sypialni sprawia, że domownicy lepiej się wysypiają, a co za tym idzie są wypoczęci i zdrowi.

Energooszczędne budownictwo – dlaczego tak istotne?

Już od wielu lat w Europie dużo mówi się o potrzebie budowania budynków o jak najmniejszym zapotrzebowaniu energetycznym. Powstało już wiele energooszczędnych oraz pasywnych domów jednorodzinnych. Polskie prawo budowlane nakłada coraz to nowe restrykcje na nowych inwestorów wznoszących kolejne nieruchomości. Sporo obostrzeń w tym zakresie dotyczy budownictwa przemysłowego. Rekuperacja w takich budynkach jest już czymś całkowicie oczywistym – jest ona obecnie nawet wymagana przez polskie prawo. Jednak w budownictwie jednorodzinnym jeszcze nie zdecydowano się na aż tak wyśrubowane oczekiwania. Jednak jak informuje marka Thermotronic mimo wszystko wielu prywatnych inwestorów i tak decyduje się na spore inwestycje związane z energooszczędnością. W obecnych trudnych czasach na rynkach surowców energetycznych osoby, które w swoich domach posiadają tego typu systemy niewątpliwie mogą spać spokojnie, bowiem nawet drastyczne wzrosty cen paliw nie przekładają się aż w tak znaczący sposób na ich sytuację finansową. Można to zilustrować następującym przykładem. Jeśli ktoś co roku w sezonie grzewczym płacić w sumie 1000 zł. za całe ogrzewanie, to nawet, jeśli cena paliwa wzrośnie o 500%, wydatki nie będą aż tak ogromne, będą wynosić 5 tys. złotych. Ale jeśli ktoś jeszcze przed podwyżkami musiał rokrocznie ponosić koszt na poziomie 5 tys. złotych, to po podwyżkach będzie musiał się już liczyć z kosztami wysokości 25 tys. złotych. Niestety dla większości polskich gospodarstw domowych jest to już kwota bardzo trudna do udźwignięcia. Natomiast dzięki jednorazowej inwestycji w takie rozwiązania jak chociażby omawiana rekuperacja możliwe jest czerpanie korzyści finansowych przez wiele lat. A przecież nie wiemy jak będzie rysować się sytuacja z cenami surowców energetycznych w kolejnych sezonach grzewczych. Wiele osób słusznie wychodzi z założenia, że lepiej jest ponieść ten koszt, aby przynajmniej w pewnej mierze w kolejnych latach spać spokojnie – nawet podczas kolejnych zawirowań na światowych rynkach ropy, gazu oraz węgla. Inwestycja taka powinna się wydawać bardzo słuszna, szczególnie, gdy właściciel domu dysponuje funduszami niezbędnymi do jej zrealizowania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here