Okna w mieszkaniu myjemy w zależności od potrzeb domowników. W niektórych miejscach są one bardziej narażone na zanieczyszczenia, w innych mniej. Wiszące od wewnątrz rolety na oknie od czasu do czasu także potrzebują odświeżenia. Jak się za to zabrać? Czy można samodzielnie czyścić rolety bez zepsucia ich walorów estetycznych?
Co trzeba wziąć pod uwagę?
Niektórzy mają w domu rolety zwijane, plisowane, rzymskie, kasetowe, a jeszcze inni mają typ dzień i noc lub rolety zewnętrzne. Rolety różnią się także materiałem, z którego zostały wytworzone. Niektóre są wyprodukowane z materiałów naturalnych, takich jak len, inne z tworzyw sztucznych. Środki i sposoby czyszczenia będą się różnić w zależności od rodzaju rolet oraz od ich powierzchni materiałowej. Rolety rzymskie mogą być na przykład prane w pralce, a do innych trzeba zastosować takie środki jak mydło w płynie, płyn do mycia naczyń lub płyn do prania. Bez względu na to, z jakimi roletami (oprócz tych, które można prać w pralce) mamy do czynienia, warto ograniczać ich moczenie dużą ilością wody. Mogą wtedy powstać zacieki, które będą trudne do usunięcia. Co więcej, gdybyśmy użyli za dużą ilość wody, to moglibyśmy zniszczyć oryginalny kształt rolety i zdeformować tę praktyczną ozdobę okienną.
Regularne czyszczenie
Rolety, podobnie jak zasłony wymagają od czasu do czasu czyszczenia. Jak czytam w serwisie RoletyPolska najprostszym sposobem, żeby na roletach osiadało się jak najmniej kurzu jest regularne odkurzanie rolet. Dzięki regularnemu odkurzaniu unikniemy osadzania się kurzu i jego wniknięcia w głębszą warstwę tkaniny. Od czasu do czasu można dokładniej umyć rolety i dzięki temu zapewnić sobie świeżość osłony okiennej. Poza tym rolety wewnętrzne czasami zostają poplamione albo zabrudzone. Muchy, muszki i komary zostawiają ślady, których jeśli nie usuniemy, wpłyną na estetyczny wygląd spuszczonej rolety. W wypadku usuwania tego typu plam potrzebne jest zastosowanie odpowiednich, ale delikatnych środków czyszczących. Na malutkim, niewidocznym kawałku materiału dobrze jest sprawdzić, jaki jest efekt zastosowania danego detergentu. Może się bowiem okazać, że razem z plamą odbarwilibyśmy materiał rolety. Bezpiecznym środkiem, od którego warto zacząć czyszczenie, jest znane wszystkim, szare mydło.
Rolety zewnętrzne
To jest jedyny rodzaj rolet, podczas czyszczenia których nie musimy uważać na zużytą ilość wody. Najlepszym środkiem do czyszczenia rolet zewnętrznych zakupionych na https://www.najtanszewewszechswiecie.pl/ będzie zwykły płyn do naczyń albo płyn uniwersalny do czyszczenia różnych powierzchni. Konieczne jest użycie delikatnej ścierki albo gąbki, która nie porysuje powierzchni rolety. Jest to o tyle istotne, ponieważ rolety zewnętrzne często pokryte są dodatkową powłoką ochronną, która jeśli zostałaby zadrapana lub zdarta, mogłaby być miejscem, w którym pojawia się rdza.
Roleta jest nie tylko ochroną przed dziennym światłem, nie tylko zapewnia prywatność domownikom podczas zimowych wieczorów, podczas których musimy zaświecać w mieszkaniu światło. Jest ona także swego rodzaju ozdobą okienną, która sprawia, że niektórzy rezygnują z firanek i zasłon. Jeśli roleta będzie czysta i niepoplamiona, to jej widok będzie przyjemny dla oka.