Shoper

Prowadzenie biznesu w dobie powszechnego dostępu do internetu, trwającego postępu technologicznego i cyfryzacji każdego aspektu naszego życia sprawia, że jeżeli chcemy, aby nasz sklep okazał się sukcesem, nie obejdziemy się bez stworzenia jego internetowego odpowiednika.

Dobrze skonstruowany sklep internetowy nie obroni się jednak samą reklamą w internecie, która oczywiście też jest ważna, ale to tylko jeden z kawałków puzzli w o wiele większej, marketingowej układance. Bardzo ważny jest też wygląd witryny na której ma znaleźć się sklep. Dobrze dobrane kolory i elementy graficzne, które współgrają z logo i nazwą sklepu bez wątpienia wzbudzą w potencjalnym kliencie uczucie zaufania zwiększając tym samym wiarygodność naszego sklepu internetowego. Często niedocenianym elementem przez właścicieli portali sprzedażowych jest regulamin. To on buduje wiarygodność sklepu, a także zapewnia zabezpieczenie w przypadku jakichkolwiek problemów czy niejasności prawnych. Warto przy tym również pamiętać, że źle skonstruowany regulamin może zrzucić na nasz sklep duże kary finansowe, często sięgające kwot wielu tysięcy złotych.

Najważniejszym jednak elementem bez którego nasza strona internetowa byłaby jedynie zwykłą stroną, a nie prawdziwym sklepem internetowym, jest odpowiednie oprogramowanie, które będzie zarządzało naszym sklepem. Na rynku istnieje wiele rozwiązań dla firm prowadzących sklepy w internecie, takich jak gotowe oprogramowanie. Jednym z najbardziej popularnych i polecanych przez wielu ekspertów jest Shoper – wady i zalety tego oprogramowania są szeroko znane w środowisku firm sprzedażowych, jednak warto je przytoczyć, ponieważ ich pełna znajomość pozwala na lepsze zrozumienie i wykorzystanie oprogramowania w przyszłości.

Zacznijmy od tego czym jest Shoper? W największym skrócie jest to oprogramowanie (profesjonalniej nazywane Content Management Systemem – w skrócie CMS) przeznaczone dla sklepu internetowego, które obsługuje cały proces zakupowy. Chodzi tu o takie elementy zakupów w sklepie jak przyjęcie zamówienia, wysyłkę zamówienia do klienta oraz na końcu rozliczenie księgowo magazynowe. Oprogramowanie zostało stworzone w 2005 roku przez firmę DreamCommerce i przeznaczone jest dla wszystkich sprzedawców działających w branży e-commerce. Sprzedawane jest w pięciu różnych pakietach: srebrnym, złotym, platynowym, diamentowym i jako licencja samodzielna.

optymalizacja sklepu

Shoper ma bardzo wielu zwolenników, którzy bardzo dobrze oceniają jego prostotę, łatwość obsług i inne, niewątpliwe zalety tego oprogramowania. Ma jednak również przeciwników i wady o których warto pamiętać przy wyborze oprogramowania do zarządzania naszym e-sklepem.

Jedną z głównych zalet Shopera jest fakt, że jest to oprogramowanie bardzo proste w obsłudze i przejrzyste. Administrowanie sklepem przy jego użyciu nie wymaga znajomości kodu HTML, dzięki czemu często nie trzeba zatrudniać dodatkowej osoby do zarządzania systemem, może to robić nawet sam właściciel sklepu co znacząco zmniejsza koszty prowadzenia działalności.

Mimo prostoty Shoper ma bardzo wiele możliwości edycji. Pozwala m.in na ustawianie podstawowych danych dla każdego z produktów i kategorii w naszym sklepie.

Oprogramowanie jest też wyjątkowo intuicyjne. Przykładowo jeżeli adres URL dla jakiejś z podstron sklepu zostanie zmieniony, to Shoper doda dla takiej podstrony odpowiednie tagi kanoniczne. Sprzedawca nie musi sobie zaprzątać głowy szczegółami, ponieważ skrypt robi to za niego.

Warto także zaznaczyć, że Shoper może zostać w łatwy sposób zintegrowany z takimi skryptami jak Google Analytics, Tag Manager czy z Mapami Google.

Shoper - Wady i zalety

Największą wadą tego CMSa jest zdecydowanie brak dostępu do jego kodu źródłowego. Nie jest to coś co będzie zauważalną wadą dla laika, ale osoba doświadczona na pewno uzna za uciążliwy fakt, że skryptu Shopera nie da się edytować, ponieważ kod źródłowy jest zamknięty. Problem też jest zauważalny szczególnie przy problemach w trakcie optymalizacji witryny w ramach SEO (Search Engine Optimization). Niektóre zalecenia jakie otrzymamy od specjalisty od SEO mogą być problematyczne do wdrożenia właśnie z powodu braku możliwości edycji skryptu.

Bardziej doświadczeni sprzedawcy narzekają także na samą prostotę Shopera, a szczególnie jego panelu administracyjnego. To co dla mniej zaawansowanego użytkownika jest zaletą, dla niektórych może być wadą.

Inną wadą Shopera, którą zauważa wielu jego klientów są dodatkowe koszta jakie należy ponieść mimo posiadania wykupionego abonamentu. Wiele niezbędnych modułów i rozszerzeń, które często będą wręcz wymagane dla w pełni efektywnego działania systemu, będą musiały zostać wykupione poza abonamentem.

[Głosów:3    Średnia:1.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here