Przemawianie do większej publiczności to niezwykle przydatna umiejętność. Są osoby, które dzięki wrodzonym predyspozycjom są znakomitymi mówcami, ale nie brakuje też i takich, które sztukę tę opanowały dzięki ciężkiej pracy i wytrwałości. O czym przy tej sposobności należy pamiętać i na co zwracać uwagę?
Sukces rodzi się w głowie
Każdy dobry mówca wie doskonale, że sukces rodzi się w głowie. Dlatego też odpowiednie podejście to podstawa – ludzie bardzo często nie przykładają do własnych myśli należytej wagi, przez co dopuszczają do głosu negatywne przekonania o destrukcyjnej sile. Tymczasem publiczność gromadząca się po to, by wysłuchać czyjegoś wystąpienia, jest pozytywnie nastawiona – i taką też postawę powinien przyjąć mówca. Jeśli ktoś jest mocno stremowany i brakuje mu pewności siebie, słuchacze natychmiast to wyczuwają – i taka osoba automatycznie przestaje być dla nich wiarygodna. Warto zatem popracować nad pewnymi kwestiami, a pomagają w tym:
• Wizualizacje – przebieg wydarzenia należy sobie wyobrazić, oczywiście w korzystny dla siebie sposób. To skuteczna metoda na pozbycie się zbędnych wątpliwości, spośród których znakomita większość i tak nie ma żadnego odzwierciedlania w rzeczywistości.
• Plan – do wystąpienia trzeba się solidnie przygotować. Jeśli ktoś ma ten aspekt porządnie ogarnięty, znacznie mniejsze jest ryzyko wpadki.
Wygląd zewnętrzny to wizytówka mówcy
Kolejną ważną kwestią, o której wypada tutaj wspomnieć, jest wygląd zewnętrzny. Mówi się co prawda, że nie szata zdobi człowieka, ale nie można się z tym w stu procentach zgodzić. Ludzie mają tendencje do oceniania innych po wyglądzie – nawet, jeżeli robią to nieświadomie. Poza tym wiadomo, że liczy się pierwsze wrażenie – zadaniem dobrego mówcy jest zaś dobrze wypaść w oczach publiczności, w związku z czym i o ten aspekt należy się zatroszczyć. Schludny, elegancki wygląd jest adekwatny do okazji oraz stanowi przejaw szacunku dla słuchaczy – i ma ten wielki plus, że dodaje mówcy animuszu.
Przygotowanie to podstawa
Jednym z największych błędów popełnianych przez wielu mówców jest niedostateczne przygotowanie się do wystąpienia. Rzecz jasna każdy może popełnić błąd lub czegoś nie wiedzieć, ale brak gruntownej znajomości tematu i chaos trudno jest na dłuższą metę wybaczyć. Wystąpienie musi odznaczać się określoną strukturą, a więc posiadać wstęp, rozwinięcie oraz zakończenie. Nie da się skutecznie przemawiać, idąc całkowicie na żywioł. Ważne w tym kontekście jest to, by przemowa mieściła się w pewnych ramach czasowych – czasem są one szersze, czasem węższe. Dobry mówca jest człowiekiem elastycznym i potrafi się dostosować.
Odpowiednia dynamika spotkania
Doświadczeni mówcy, których wystąpienia porywają publiczność i zawsze są dla niej wielkim przeżyciem, dbają o dynamikę spotkania. Potrafią zarażać pozytywną energią i witalnością, motywować i zachęcać do działania. Jak to robią? Po pierwsze – nie skupiają się na sobie, a na słuchaczach. Traktują ich jako wsparcie, a nie grupę ludzi nastawionych na krytykę. Pragną swoją wiedzę przekazać im w możliwie jak najbardziej interesujący sposób i dokładają starań o ty, by ich przekaz był całkowicie zrozumiały.
Po drugie – zależy im na ty, by wystąpienie było czymś więcej niż zwykłą, sztywną przemową. Starają się zatem nawiązać z publicznością kontakt, mówić do niej na zasadzie prowadzenia luźnej rozmowy. Są mistrzami w budowaniu napięcia i prezentowaniu rozmaitych historii tak, by publiczność poczuła się uczestnikami tychże zdarzeń. Od czasu do czasu wtrącają jakąś anegdotę, ale robią to z umiarem i taktem – nie chodzi w tym momencie o opowiadanie głupich, niewybrednych kawałów, gdyż tym można ludzi skutecznie do siebie zrazić, a nie wszystkich przecież śmieszy to samo.
Po trzecie – dobrego mówcę można poznać m. in. po tym, że modeluje głos i nie wypowiada się monotonnym, jednostajnym tonem. Potrafi także sprytnie wspomagać swoje słowa gestami. Nie boi się oryginalności i kreatywności, ponieważ świetnie sobie zdaje sprawę z tego, że przekraczanie ogólnie przyjętych norm – naturalnie w granicach zdrowego rozsądku – działa na jego korzyść.
Obserwowanie reakcji publiczności
Dobry mówca posiada pewną niezwykle cenną cechę. Jest mianowicie znakomitym obserwatorem. Przygląda się reakcjom publiczności i wyciąga z tego odpowiednie wnioski. Jeśli widzi, że poruszone przez niego zagadnienie nie zostało do końca zrozumiane, wraca do tematu. Stara się również zaangażować słuchaczy w dyskusję i na bieżąco zabiega o jej uwagę. Nie wyobraża sobie sytuacji, gdy publiczność zamiast wsłuchiwać się w jego słowa, wychodzi z sali czy zaczyna ukradkiem spoglądać na zegarki. Nuda jest jego wrogiem – nie dopuszcza zatem do tego, by choć na chwilę zagościła w spotkaniu.
Inne ważne aspekty
Oprócz tego do cech dobrego mówcy zaliczają się:
• zdolność empatii – ktoś, kto potrafi wczuć się w sytuację odbiorców, zyskuje ich przychylność,
• utożsamianie się z wypowiadanymi słowami – w przeciwnym razie traci się autentyczność i miarodajność,
• umiejętne posługiwanie się cytatami i statystykami,
• posiadanie odpowiednich kompetencji i doświadczenia, co czyni mówcę autorytetem w danej dziedzinie,
• odporność na stres,
• kojarzenie faktów.