Jakie umiejętności miękkie są najbardziej doceniane przez rekruterów w firmie IT

Programista to zawód, który z pewnością wymaga zaangażowania w pracę nad swoimi umiejętnościami technicznymi. Niezależnie od tego, czy jest to wiedza zdobyta na studiach, czy też samodzielnie, developer musi poznać składnię danego języka oraz możliwości jego wykorzystania.

Warto jednak pamiętać, że z drugiej strony za sukces w realizacji projektów nie odpowiadają tylko i wyłącznie umiejętności twarde związane bezpośrednio z programowaniem. Duże znaczenie mają bowiem kompetencje miękkie, o czym niestety zapomina wiele osób ubiegających się na stanowisko programisty.

W dzisiejszym artykule przedstawimy 5 najważniejszych umiejętności miękkich, które pomogą znaleźć Ci atrakcyjną pracę w sektorze IT.

1.   Praca zespołowa

To fundament w firmach IT, gdzie nad projektem pracuje jednocześnie kilka osób. Każdy z członków zespołu powinien czuć się komfortowo mówiąc o własnych uwagach i propozycjach. Stworzenie takich warunków zależy od zarówno umiejętności interpersonalnych każdego specjalisty, jak i managera zespołu. Atmosfera wzajemnego szacunku oraz poczucie, że praca każdego z pracowników ma wpływ na projekt, są czynnikami w znacznym stopniu wpływającymi na efektywność zespołu.

2.   Komunikacja

Kolejną umiejętnością miękką cenioną przez pracodawców z sektora IT jest zdolność do łatwej komunikacji. Niesygnalizowanie przez pracowników problemów przy projekcie i brak umiejętności odpowiedniego interpretowania informacji to główne przyczyny, dla których firmy tracą nie tylko czas, a także pieniądze. Nieskuteczna komunikacja wewnątrz zespołu może doprowadzić w najgorszym wypadku do niepowodzenia projektu. Warto zatem zawsze stawiać na rozwijanie swoich umiejętności interpersonalnych.

3.   Zaangażowanie i koncentracja

Posiadanie umiejętności kodowania dla programisty jest kluczową rzeczą, jednak przestaje mieć znaczenie bez zaangażowania w wykonywaną pracę. Umiejętności, które nie są bowiem wykorzystywane, mają znikomą wartość. Brak dostatecznej wiedzy, a nawet brak talentu można nadrobić ciężką pracą i zaangażowaniem w rozwój.

Umiejętność koncentracji uwagi i skoncentrowanie jej na określonej myśli lub zadaniu pozwala na szybsze osiągnięcie celu. W dzisiejszych czasach gdzie większość zawodowych zadań wykonujemy pod presją czasu, umiejętność ta jest szczególnie ceniona. Pozwala zadbać o szczegóły zachowując przy tym wysoką produktywność.

4.   Organizacja pracy

Każdy kto pracował w firmie IT potwierdzi, że nie charakter tej pracy nigdy nie jest prostolinijny. Często specjaliści IT nie zajmują się jedynie samym programowaniem, lecz również kontaktem z klientem, pracą koncepcyjną, czy nauką programowania i nowych technologii. Umiejętność rozplanowania swojej pracy, nadawania czynnościom priorytetów, a przy tym elastyczność w dostosowywaniu grafiku do nagle pojawiających się zadań to umiejętności, które są bardzo cenne w pracy programisty.

5.   Znajomość języka angielskiego

Dobra znajomość języka angielskiego staje się już koniecznością w branży IT (nawet 80% pracodawców wymaga tego w ogłoszeniach o pracę). W wielu firmach stanowi nawet język komunikacji wewnętrznej, szczególnie w przypadku, gdy jeden z oddziałów firmy znajduje się w Polsce, a projekty realizowane są dla zagranicznych klientów. Rekrutacja pracowników IT opiera się bardzo często na rozmowie kwalifikacyjnej, która przeprowadzana jest właśnie w języku angielskim.

Warto wspomnieć, że brak tej umiejętności może zablokować programistę na ścieżce rozwoju zawodowego. Marząc bowiem o pracy w wielkiej korporacji międzynarodowej z atrakcyjnymi warunkami i wynagrodzeniem, nawet biegła znajomość języka angielskiego staje się nieunikniona.

Źródło: TeamQuest – praca IT

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here