wybór platformy sklepowej - open source czy saas

Ostatnie lata to dynamiczny rozwój branży e-commerce

Różnego rodzaju analizy i raporty jednoznacznie wskazują, że trend ten będzie się nadal utrzymywał w najbliższych latach. Nic więc dziwnego, że coraz większa liczba początkujących przedsiębiorców decyduje się na rozpoczęcie biznesu za pośrednictwem postawienia własnego sklepu internetowego. W dodatku sposób ten uchodzi za jeden z bardziej bezpiecznych. Odpowiednio zaplanowany i przeprowadzony nie wymaga dużych inwestycji ani finansowych ani czasowych. Dlatego też liczba sklepów rośnie każdego dnia, a możliwości ich samodzielnego uruchomienia jeszcze nigdy nie były tak liczne i łatwe.

Jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy branża e-commerce dopiero stawiała pierwsze kroki, na wejście na ten rynek stać było niewielu. Zazwyczaj jako pierwsze inwestowały duże marki, które miały środki finansowe na takie działania. Ewentualnie osoby, które posiadały zdolności programistyczne i poświęcały w tym celu jedynie swój czas. Aktualnie własny sklep internetowy może postawić niemal każdy. Oprócz pomysłu na to, co w danym sklepie będzie sprzedawać, nie mniej ważny jest wybór platformy sklepowej – open source czy saas? A może rozwiązanie dedykowane?

To ostatnie wiąże się z największymi wydatkami już od samego początku. Należy bowiem w tym celu zatrudnić programistę lub cały ich zespół. Oczywiście pod warunkiem, że sami nie mamy takich umiejętności. A większość początkujących sprzedawców internetowych zdecydowanie ich nie ma. Dlatego raczej mało kto, na starcie, decyduje się na tego typu rozwiązanie. Najczęściej są to duże firmy i sklepy, które już mogą się pochwalić dużymi sukcesami w zakresie prowadzenia sklepów i sprzedaży przez internet.

Osoby początkujące najczęściej rozważają jedną z dwóch opcji, a mianowicie open source oraz saas. To pierwsze jest oprogramowaniem udostępnianym na tak zwanej wolnej licencji. To drugie z tłumaczenia z angielskiego na polski oznacza oprogramowanie jako usługa i jest udostępniane odpłatnie. Jakie są cechy oraz koszty każdego z tych rozwiązań?

wybór platformy sklepowej

Open source dostępne jest do pobrania i modyfikacji całkowicie za darmo

Aby wykorzystać je do założenia własnego sklepu internetowego należy na samym początku dokonać zakupu odpowiedniego serwera oraz domeny, na której działać będzie sklep. Wybór serwera nie należy do rzeczy łatwych i w tej kwestii zdecydowanie nie warto kierować się tylko i wyłącznie ceną. Istnieje kilka rodzajów hostingów i nie każdy będzie się nadawać do postawienia na nim sklepu. Warto skontaktować się z osobami, które specjalizują się w tym temacie i poprosić je o poradę. To może początkującemu właścicielowi e-sklepu oszczędzić bardzo wielu kłopotów.

Kiedy serwer zostanie już wybrany i kupiony czas na wgranie całego oprogramowania open source na serwer i prawidłowe jego skonfigurowanie. Cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest fakt, że taki sklep można bardzo elastycznie dostosowywać do swoich potrzeb. Stanowi ono tylko podstawę, na której można rozwijać bardzo wiele różnych sklepów. Poprzez instalację różnego rodzaju modułów i wtyczek można znacząco rozwijać możliwości takiego sklepu. Niestety to także wymaga pewnych zdolności programistycznych lub zatrudnienia specjalisty. Istnieją także platformy, które zajmują się sprzedażą modułów, wtyczek oraz szablonów. Jeśli więc chodzi o koszta i łatwość wdrożenia oraz obsługi to jest to rozwiązanie pośrednie ze wspomnianych trzech.

Najłatwiejszym wyborem dla osoby początkującej będzie zdecydowanie SAAS. W tej sytuacji osoba stawiająca sklep dostaje gotowe oprogramowanie, odpowiednio skonfigurowane i wyposażone we wszystkie najważniejsze wtyczki i moduły, dzięki którym może uruchomić swój sklep już nawet w ciągu jednego dnia. Ceną jaką za to płaci jest abonament. Może on być opłacany każdego miesiąca albo co roku. Z reguły bardziej opłacalną opcją jest wybór płatności rocznej. Można z tego tytułu dostać atrakcyjny rabat, który po podliczeniu daje na przykład dwa miesiące darmowej usługi w ciągu 12 miesięcy.

open source czy saas

SAAS to także gwarancja otrzymania pomocy technicznej zawsze wtedy, kiedy obsługa sklepu stanowi jakąkolwiek trudność. Zazwyczaj taka pomoc jest zupełnie bezpłatna i wliczona w abonament. Zdarza się także tak, że tylko niektóre formy otrzymania pomocy technicznej są dostępne w niższych pakietach, a za inne formy należy dodatkowo zapłacić. Wszystkie platformy udostępniają także dla swoich klientów rozbudowaną bazę poradników w formie wideo, dzięki czemu można wiele napotkanych trudności rozwiązać we własnym zakresie.

Podsumowując, wybór platformy sklepowej nie jest oczywisty i należy wziąć pod uwagę takie parametry jak możliwości finansowe oraz własne zdolności programistyczne i techniczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here